0
Кошик
0 грн.
Каталог запчастин

Чи потрібно прогрівати інжекторний двигун?

Багато автовласників припускаються досить серйозної помилки при їзді в холодну пору року. Її суть полягає в тому, що початок руху йде відразу за запуском двигуна.

Це зрештою дуже негативно позначається на терміні експлуатації двигуна, незважаючи на затвердження виробників транспортних засобів в зворотному.

Двигун автомобіля

Магазин запчастин Zapchasti - Chery.com.ua вирішив перевірити, що про це говорять автовиробники, чим мотивують свої рішення, а також законодавчі норми по цьому факту в різних країнах.

Картина вийшла, м'яко кажучи, невтішна, адже якщо дотримуватися усіх вимог виробників і законодавства, то вже досить скоро двигуну знадобиться капітальний ремонт.

А це, як відомо, значні фінансові вкладення для власника авто, яких хотілося б уникнути.

Про прогрівання двигуна – особливості, поради фахівців, виробників і норми законів

Вважається, що сучасні двигуни не вимагають прогрівання перед початком роботи. Виробники мотивують це тим, що технологія виробництва змінилися.

Двигун сучасного авто

Відповідно, двигуни можна завантажувати практично на максимум відразу після його пуску.

Більше того, керівництво по експлуатації свідчить про те, що прогрівання двигуна слід проводити безпосередньо в русі. При цьому стверджується, що прогрівання силового агрегату на місці є шкідливим для нього.

Так, наприклад, в умовах по експлуатації Фольксваген Тігуан говориться про те, що прогрівання двигуна на місці забороняється у ряді країн, є зайвим і веде тільки до зайвої витрати палива.

Керівництво по експлуатації Фольксваген

Подібні рекомендації можна зустріти і в розділі захисту довкілля, який міститься в умовах по експлуатації. Відповідно, ухил робиться на користь захисту природи від зайвих викидів.

Подібне зауваження відмічене вже в керівництві по експлуатації транспортних засобів виробництва Skoda.

Керівництво по експлуатації Skoda

Навіть вітчизняні автовиробники, а також виготівники автомобілів в країнах СНД скоротили час до початку руху після запуску двигуна до 30 секунд. Після цього терміну вже дозволений рух в холодну пору року.

Керівництво по експлуатації вітчизняних авто

При цьому ніхто нічого не говорить про допустимі швидкості їзди на холодному двигуні, а також підвищеному навантаженні на двигун.

Основним чинником на користь такого рішення – їзда на холодному двигуні, стала турбота про довкілля. Хоча, твердження дуже сумнівне, оскільки споживання палива, що зростає у такому разі, приведе до збільшення викидів і знівелює усю різницю.

Проте у ряді європейських країн вже розроблений і впроваджений спеціальний дорожній знак, установка якого відбувається переважно на парковках. Його суть полягає в забороні прогрівання двигуна на місці поблизу будов.

Знак заборони прогрівання авто на місці

Відповідно, подібна норма встановлена на рівні державних законів, і за її дотриманням стежать правоохоронні органи, штрафуючи порушників.

У автовиробників просто не залишається вибору, окрім як врахувати подібний чинник і вказати його в книзі з експлуатації транспортного засобу.

Бувалі автолюбителі ще повинні пам'ятати старі карбюраторні автомобілі, де управління дросельною заслінкою здійснювалося вручну. Недосвідчені автовласники при цьому часто заливали свічки запалення.

Карбюраторний двигун

Подібні автомобілі вже не робляться, проте ще вільно експлуатуються і можуть бути придбані на вторинному ринку. Багато з них ще знаходиться в нормальному, робочому стані.

Старий автомобіль

При цьому практично будь-який автовласник знав, що прогрівати двигун необхідно у будь-якому разі. Це необхідно для рівномірного розподілу масла по усіх деталях силового агрегату, що труться.

Однієї тільки масляної плівки, яка залишається на поверхні після стікання масла в картер недостатньо для надійного захисту деталей.

Залишків масла недостатньо

Моторні мастила останнім часом також помітно змінилися, стали менш в'язкими. Але холодному двигуну все одно утримувати нормальні обороти на холостому ходу досить проблематично.

Нові олії менш в'язкі

Відповідно, відразу після запуску двигуна для нормального функціонування йому потрібно більш високі оберти.

Раніше для цього використовувалося ручне управління дросельною заслінкою. Воно виконувалося за допомогою спеціального важеля, який практично повністю витягався зі свого місця. Поступово, у міру прогрівання двигуна, рукоять вдавлювалася назад.

Рукоять управління дросельною заслінкою

Якщо водій робив це передчасно, то двигун глухнув або починав сіпатися від занадто низьких оборотів, які непрогрітий движок утримувати просто не міг.

Зараз за подібні дії відповідає встановлений комп'ютер. Він сам підвищує обороти якщо двигун працює при підвищеному навантаженні.

ЭБУ

Нормальні обороти на холостому ходу для абсолютної більшості автомобілів складають 800 оборотів.

Запускаємо холодний двигун, і бачимо, що спочатку обороти затримуються на значенні в 1200 оборотів. Це при тому, що на вулиці тепло, близько +20 градусів.

Обороти після запуску холодного двигуна

Такі обороти пов'язані з тим, що масло за час тривалої стоянки стекла в картер. Тонка плівка, що залишилася, не забезпечує необхідного рівня захисту і мастила.

Хороше, глибоке змазування, здійснюється тільки при зменшенні в'язкості масла в процесі його нагрівання. Відповідно, на початку роботи двигуна мастила недостатньо.

Метал при нагріванні має властивість розширюватися. При цьому різні елементи двигуна зроблені з різних сплавів, які мають різні коефіцієнти розширення.

Метал при нагріванні розширюється

Таким чином в одних вузлах двигуна проміжки збільшені внаслідок чого з'являється надмірна вібрація. А в інших проміжки зменшені, що веде до збільшення тертя між різними деталями.

Усі проміжки при проектуванні і виробництві двигуна розраховуються для робочих температур. Прогрівання повинне відбувається розмірено.

Резонно виникає питання про те, чом би не збільшити обороти до максимуму, адже так двигун прогріється буквально за лічені секунди. При цьому довкіллю, на думку екологів, буде причинна менша шкода.

Такий підхід істотно знижує термін експлуатації двигуна. І це твердження ніхто не оспорює, хоча і не надає йому належної уваги.

Так чому ж в русі двигун прогрівається швидше?

Та тому що, при певному навантаженні, щоб утримати обороти, вимагається більше топливоповітрянної суміші в циліндрі. Більше суміші згорає – більше тепла виділяється. Але чи варто воно того?

Комп'ютер автоматично понизить обороти до нормального значення тільки тоді, коли двигун повністю позбавитися від зайвих навантажень.

Після зниження навантаження знизяться і обороти

При цьому враховується і навантаження, що йде від коробки перемикання передач, якій також потрібне прогрівання.

Покажчика температури охолоджувальної рідини у безлічі сучасних автомобілів немає, але це особливо не заважає. Про прогрівання двигуна умовно можна стежити за свідченнями тахометра.

Немає покажчика температури

Проте, ймовірно скоро зникне і тахометр. Таке враження, що автовиробники упевнені в тому, що водіям не слід відстежувати роботу двигуна і розуміти, що з ним відбувається. Нехай звертаються в сервіс, коли несправність проявить себе вже явно.

Скоро можуть зникнути і тахометри

Так в чому ж полягає різниця між інжекторним і карбюраторним двигуном? Особливо ні в чому.

Круглий короб – це корпус повітряного фільтру. Під ним розташований безпосередньо карбюратор. Там відбувається змішування повітря з паливом, що постійно поступає.

Корпус повітряного фільтру на карбюраторному двигуні

Топливоповітряна суміш, що далі утворилася, безупинно поступає у впускний колектор. Звідти, при відкритті клапана, поршень всмоктує газ, що утворився, в циліндр.

Облаштування впускного колектора

Це розподільник запалення з механічним приводом від розподільного валу.

Поруч розташований механічний паливний насос.

Механічний паливний насос

Відбувається подання суміші і її займання, що і дозволяє двигуну далі працювати без проблем.

Тепер слід розглянути інжекторний двигун детальніше.

Повітряний фільтр в такій конструкції зазвичай виноситься далі, і розташований трохи збоку.

Повітряний фільтр на бензиновому двигуні

Механічний розподільник запалення замінюється електронним, і також зазвичай встановлюється в зручнішому місці залежно від конструкції авто.

Паливний насос теж став електричним і прибраний у бензобак.

Розподільник запалення прибраний убік

Карбюраторний блок був розділений на 2 частини. Дросельний блок прикріплений до впускного колектора, який трохи змінив свою форму. При цьому значна його частина виготовлена з пластика.

Блок дросельної заслінки

Нерідко повітропровід колектора огинає двигун згори.

На цій картинці ще можна побачити трос на дросельну заслінку від педалі газу.

Трос дросельної заслінки

Проте вже випускаються моделі, де управління дросельною заслінкою повністю віддано електроніці. Відповідно, подібний трос був прибраний з конструкції автомобіля. Педаль газу також стала електронною.

Уприскування палива здійснюється порційно, в потрібний момент через форсунки. По суті, вона виконує роль шприца, призначеного для дозованої ін'єкції – тільки подається в даному випадку паливо.

Уприскування відбувається через форсунки

Раніше встановлювалася всього одна форсунка і було моноуприскування – увесь об'єм палива подавався в одне місце.

Сьогодні на автомобілях встановлюється форсунка на кожен окремий циліндр. Здійснюється багатоточкове уприскування у впускні канали голівки блоку циліндрів. Тобто – до впускних клапанів.

Двигун з багатоточковим впусканням

На ще сучасніших двигунах уприскування безпосереднє. У такому разі уприскування здійснюється безпосередньо в циліндр, минувши при цьому клапан.

Кожне подібне нововведення веде до зниження споживання палива за рахунок його максимально точного дозування і точного уприскування. Сам двигун при цьому частенько закривається пластиковою кришкою.

Змінилося і управління двигуном. Тепер за це відповідає електронний блок управління (ЕБУ), який отримує усю необхідну інформацію з цілого ряду датчиків.

ЭБУ взаємодіє з датчиками

ЭБУ відповідає за зміни кута випередження запалення, міру відкриття дросельної заслінки, пропорції палива і повітря в створюваній суміші.

Іншими словами – головні зміни в двигуні торкнулися системи впускання палива, а також комп'ютеризації усіх процесів.

У систему випуску відпрацьованих газів додають різні фільтри, а іноді і рідини, які дозволяють нейтралізувати різні шкідливі домішки. Істотно міняється і якість палива.

При цьому сам двигун залишається без істотних змін. Принцип роботи залишається незмінним, як і використовувані комплектуючі при складанні.

Відповідно, двигун, як і раніше, не може утримувати нормальні обороти на холостому ходу відразу після холодного запуску.

Цілком логічно виникає питання – так чому ж тоді карбюраторний двигун потрібно було прогрівати, а інжекторний раптом не потрібно? Карбюраторний теж міг відразу поїхати, не прогрівшись, на багатьом відомому «підсосі».

Твердження про те, що прогрівалася система впускання палива в даному випадку теж не доречно.

У прогріванні потребував саме двигун.

Звичайно, кожен поступає на власний розсуд, керуючись старою звичкою або сліпо довіряючи керівництву по експлуатації. Проте складається враження, що автовиробники в даному випадку явно вводять в оману водіїв.

Виробники просто підкоряються законодавству, не маючи іншого вибору, і при цьому не впроваджуючи певні технічні нововведення.

Більше того, чим частіше ви звертаєтеся в сервісний центр або міняєте автомобіль, тим краще власне автовиробникам, які таким чином отримують свій прибуток.

<img alt="автомобілі" "="" data-cke-saved-src="/files/fita32.28.jpg" src="/files/fita32.28.jpg" style=", що " title="автомобілі" width:="">

Те ж торкається і зниження кількості автомобілів на вторинному ринку із-за зниження ресурсу авто, адже у такому разі росте продаж нових машин.

Повірити у відсутність необхідності прогрівання двигуна можна буде тільки тоді, коли він відразу після запуску утримуватиме нормальні обороти на холостому ходу, а метали перестануть розширюватися при нагріві.

А доки, краще не починати рух до того моменту, поки стрілка тахометра не опуститься як мінімум до відмітки в 1000 оборотів в хвилину.

Краще дочекатися хоч би 1000 оборотів в хвилину

Якщо ж при цьому немає необхідності вибиратися з снігового замету і долати неочищені від снігу дороги, то краще взагалі дочекатися, коли двигун досягне робочої температури, а обороти стануть нормальними.

Краще прогрівати двигуни, адже в швидкій поломці вашого автомобіля зацікавлений багато хто, окрім вас. Такой простий крок дозволить істотно продовжити термін експлуатації двигуна і понизить вірогідність утворення серйозних поломок.

Розкажіть друзям

» Всі новини


Підписка на блог
.